26 Kasım 2015

'GENÇLEŞMEK İSTERKEN GÖZÜNÜZDEN OLMAYIN'

Hacettepe Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Figen Özgür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle son yıllarda kadınların genç ve güzel görünebilmek için estetik cerrahi müdahaleye başvurduğunu söyledi.

Estetik için başvuran erkeklerin sayısının da artık hiç az olmadığına değinen Özgür, artan talebin giderek gün yüzüne çıkan suistimalleri de beraberinde getirdiğini, hekimlik dışı uygulamaların hasta güvenliğini tehlikeye attığını savundu. Estetik işlemlerin plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi veya dermatoloji uzmanları tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Özgür, günümüzde kuaförlerde, güzellik salonlarında botoks ve dolgu uygulamalarının gerçekleştirildiğini, hatta elinde çantayla kapı kapı dolaşıp uygulama yapan kişilerin ortaya çıktığını anlattı. Göz çevresinde kullanılan dolgu maddelerinin damarları tıkayarak, görme kaybına neden olabileceğini dile getiren Özgür, çok nadir görülen bu komplikasyonun her şey doğru yapıldığında bile oluşabileceğini, bu durum dikkate alınarak uygulamanın, çok dikkatli ve ehil ellerce gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Özgür, "Yanlış uygulama sonucunda kalıcı görme kaybına, geri dönüşümsüz şekil bozukluklarına kadar ulaşabilen ciddi sorunlar oluşabilir. Bu yüzden 'gençleşip, güzelleşeceğim' diye ehil olmayan ellerde gözünüzü kaybetmeyin" uyarısında bulundu.

Dolgu uygulamalarının görme kaybının yanı sıra yüz sinirinin kısmi veya tam felcine de neden olabileceğini belirten Özgür, "Biz bunları eskiden kitaplardan okurduk, son yıllarda ise görmeye başladık. Düşük olasılık ama kişinin başına gelince çok ciddi sonuçları oluyor. Böyle bir durumda erken müdahale etme şansı olabileceği için bu uygulamaların, gelişen komplikasyonlar ile baş edebilecek kişiler tarafından yapılmış olması önemli" diye konuştu." Meme protezinden çıkan silikonu bile yüze enjekte edenler var" Bu komplikasyonların enjeksiyon hatasından ya da kullanılan malzemenin kalitesinden kaynaklanabildiğine işaret eden Özgür, şu bilgileri verdi: "Öyle ücra yerler var ki, hiçbir üst otoritenin denetimine tabi değil. Uygulayıcıların kim, kullanılan malzemelerin ne olduğunu bilmiyoruz. Birçok güzellik salonunda 'ucuz olsun' diye uygun bulmadığımız, onaylanmamış malzemeler kullanılabiliyor. En ilginci ise şu, 'ucuza gelsin' diye kendi ürettikleri birtakım maddeleri kullananlar var. Bunlar arasında meme protezlerinden çıkan silikonları bir şekilde sulandırıp kullananlar da var, yapı marketlerden temin edilen sanayi tipi silikon malzemeleri kullananlar da. Bunları yüze ve dudaklara enjekte ediyorlar. Sonrasında bu maddeyi ciltten, biz bile temizleyemiyoruz. İnsanlar o kadar kötü halde geliyor ki, maalesef geri dönüşü olmuyor."Özgür, estetik yaptıran kişilerin basında sıkça yer almasının bu operasyonları özendirdiğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: "Sosyal medyada insanlar, çektikleri selfieleri paylaşıyor. Selfie fotoğrafları çok yakından çekildiği için güzel görünebilmek çok kolay olmuyor, o kadar yakın mesafeden güzel olabilmek oldukça zor. Biz o mesafeden kusurları belli etmek ya da anlayabilmek için tıbbi fotoğraf çekeriz. Dolayısıyla selfie çılgınlığıyla insanlar kendilerindeki kusurları daha belirgin görmeye başladılar. Bu da estetik taleplerini arttırmıştır." AA

Kaynak