12 Kasım 2018

YANMAK İSTEMEYEN DOĞRU DOKTOR VE CİHAZLA TEDAVİ OLMALI

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Özmen Adana’daki yanık vakasını AA Adana için değerlendirdi.

“YANMAK İSTEMEYEN DOĞRU DOKTOR VE CİHAZLA TEDAVİ OLMALI”

Adana’da geçtiğimiz aylarda kuaförde dudak dolgusu yaptıran hastanın komplikasyon haberlerini okumuştuk. Şimdi de lazer epilasyondan 1. Derecede yanık olan hastanın üzücü haberleri geldi.  Lazer epilasyon çok yaygın uygulanan ancak kullanımı tıp bilgisi gerektiren bir cihazdır. Güzelleşeceğim derken yanmak istemiyorsanız, doğru cihazla tedavi olmalısınız.

Günümüzde birçok teknolojik cihaz sağlık ve güzellik sektöründe kullanılmaktadır. Bu teknolojik cihazların bir kısmı sadece bu cihazları kullanma ve oluşabilecek sorunları çözebilme yetisine sahip olan kişilerce kullanılabilirken bir kısmı evde veya estetisyenlerce de kullanılabilir. Bu tür basit cihazları marketlerden dahi alabilirsiniz.

Ancak aynı işi yapıyor gibi görünen bazı cihazlar ise profesyonel ürünlerdir ve sadece Sağlık Bakanlığının izin verdiği yerlerde hekim kontrolünde kullanılmalıdırlar.  Çünkü bu cihazların uygun ayarlanmaması yanık ve yaralara yol açabilir. Bunların bazısının tedavisi oldukça zor olabilir hatta ciltte lekeler oluşabilir.
Aynı şey dolgu uygulamaları ve botoks uygulamasında da geçerlidir. Çok basit bir enjeksiyon gibi görülerek işin uzmanı hekimler yani Plastik Cerrahi Uzmanları ya da Dermatoloji Uzmanları yerine, herhangi bir hekimin hatta hekim olmayan kuaför, estetisyen veya bazen hemşirelerin yaptığı uygulamalar geri dönüşü olmayan kangrenlere (nekroz), enfeksiyon ve kalıcı izlere neden olabilmektedir.

Bu nedenle bu tür basit görülen ancak ciddi sorunlara yol açabilecek işlemlerde ucuza yaptıracağım diye yetkisi olmayan kişilere değil işin uzmanı kişilere başvurmak çok önemlidir.
Unutmayın ki lazer, IPL, dermaroller, dermapen, PRP, dolgu-botoks uygulamaları vücuda ışın veya iğne ile bir travma oluşturur. İyice araştırmadan bu tür işlemleri her yerde herkese yaptırmayın.  

 

Basın Yansımaları:

https://www.haberturk.com/adana-haberleri/16880703-adanadaki-lazer-epilasyon-yanigi-vakasi

http://www.haber7.com/adana/2757550-adanadaki-lazer-epilasyon-yanigi-vakasi