23 Mart 2020

COVID-19 Hasta Bilgilendirme Mektubu

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği

Değerli hastalarımız,

Dünyanın birçok ülkesinde ve ülkemizde görülen COVID-19 virüsünün, Sağlık Bakanlığının ve yetkili kurumların aldığı tüm önlemlere rağmen önümüzdeki haftalarda hızla yayılması ve bu hastalığı ağır geçirenlerin tedavisi için gerekli olacak altyapı ve kaynakların hızla tükenmesi olasılıklar dahilindedir.

COVID-19 vakalarının artışını yavaşlatmaya yardımcı olmak amacıyla ülkemizde sosyal mesafe, izolasyon, kalabalık ortam kontrolü vb. teknikler uygulanmaktadır. Ancak bütün bu önlemlere rağmen virüs bulaşmasının kaçınılmaz olacağı kişilerin de olacağını bilmeliyiz.

Yaptığımız işin doğası gereği biz plastik cerrahların çoğunlukla ilgilendiği hasta grubu bizim “elektif” dediğimiz acil ameliyat veya tedavi ihtiyacı bulunmayan hastalardan oluşmaktadır.

Bu nedenle, Devletimizin çağrısı, Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneğinin tavsiyesi üzerine, belirsiz bir süre için aciliyeti bulunmayan estetik ameliyatları ve ameliyatsız işlemleri yasal düzenlemeler ve resmi kaynaklardan gelen öneriler sonlanıncaya kadar ertelemiş bulunmaktayız.

Bunu yapmaktaki amacımız salgın durumlarında en çok ihtiyaç duyulan acil servis ve yoğun bakım üniteleri için gerekli kaynakları korumak, sosyal izolasyona destek vermek, siz hastalarımızın ve çalışanlarımızın mağduriyetini önlemektir. Size yaşattığımız bu durumdan dolayı çok üzgünüz ve bu durum için anlayışınızı bekliyoruz.


COVID-19 enfeksiyonu ve alınan karantina önlemlerine rağmen pek çok ülkedeki sağlık çalışanları ilaçlara, antibiyotiklere, serumlara, koruyucu giysi, maske ve dezenfektanlara ulaşmada ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.

Bu sebeple salgına karşı almış olduğumuz tedbirleri sürdürebilmek için çalışma saatlerimiz boyunca sadece, aciliyeti bulunan, akut yanıklı, yeni ameliyat olmuş, tümörü, kırığı veya acil yaralanması olan ve ameliyat sonrası akut komplikasyon yaşayan hastalarımıza hizmet vereceğiz.

Bu uygulama bizim güvenliğimizden öte sizin güvenliğiniz için alınan bir önlemdir. Birinci önceliğimiz siz hastalarımızı gereksiz alınan risklerin yaratacağı tehlikelere karşı korumaktır. Cerrahi bir müdahale ve akabinde iyileşme süreci, vücut için bir yük ve bağışıklık sisteminiz için bir strestir. Aktif bir salgın var iken, acil olmayan bir ameliyatın yapılması, sizin bağışıklık sisteminizi kendi elimizle zayıflatmak anlamı taşır.

Önemle vurgulanması gereken bir husus da bu kısıtlamaların, sadece estetik ameliyatları kapsamadığı ve ameliyatsız estetik işlemler olarak bilinen, dolgu, botoks, lazer tedavileri, enerji bazlı gençleştirici işlemler, leke tedavisi gibi. diğer tüm işlemleri de kapsadığıdır.

Sorumluluk sahibi plastik cerrahlar olarak aldığımız bu önlemlerle, hastalarımızın ve çalışanlarımızın karantina döneminde evlerinden çıkmamalarını sağlamak, acil durumlar için kullanılacak malzemelerin harcanmasına engel olmak ana hedefimizdir.

Hastalarımızın, planlanan ameliyat için önceden hazırlık yaptığını, o günü dört gözle beklediğini, hatta işyerlerinden ameliyat için gerekli izinlerini alıp, iyileşme süreci için gerekli tüm organizasyonları yaptığını biliyoruz. Fakat tüm dünyayı sarsan salgın karşısında, toplum sağlığının korunması için hepimiz gerekli yasal düzenlemeler ile önerilere uymak mecburiyetindeyiz. Umuyoruz ki bu düzenlemeler dünya çapında yayılan bu ciddi salgın ile mücadelede bizlere katkı sağlar.

Anlayışınız için tekrar teşekkür ederiz. Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda, yeni ameliyat tarihiniz ve yaptırmak istediğiniz diğer işlemleriniz için sizleri ilerleyen tarihlerde arayacağız.

Bu arada muayene randevunuzu veya ameliyat olacağınız günü beklerken, telefon ve/veya Whatsapp hattımız ile uzaktan danışmanlık hizmeti vermeye devam edeceğiz.

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği üyeleri olarak, dünyada olan gelişmeler hakkında sürekli bilgi alıyoruz. Önemli yeni bir gelişme olduğu takdirde hemen sizi bilgilendireceğimizden de emin olabilirsiniz

Sağlıkla kalın.

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği

Yönetim Kurulu