17 Mart 2020

LÜTFEN ACİLİYETİ OLMAYAN MUAYENE, AMELİYAT VE İŞLEMLER İÇİN HASTANELERİ MEŞGUL ETMEYİN

Değerli Üyeler, Sevgili Meslektaşlarımız, Sevgili Uzmanlık Öğrencilerimiz, Sevgili Hastalarımız,

17/03/2020 itibarı ile ülkemizde resmi olarak açıklanmış 47 olgu var, ancak tüm dünya ülkelerinde salgının başlangıç zamanı farklı bile olsa yayılma hızının aynı olduğu görülüyor. Türkiye’nin İtalya’da yaşananları yaşamaması için önümüzdeki günleri çok iyi değerlendirmesi gerekiyor. 

Şu anda dışarıda bir yerlerde virüs bulaşan ve istemeden de olsa yatan hastaları, ayaktan hastaları ve sağlık hizmeti sunucularını COVID-19 bulaşma riskine maruz bırakan birçok asemptomatik hasta geziyor olabilir. Öte yandan, salgına önlem olarak alınan okulların tatil edilmesi, yolculuk ve toplantıların iptal edilmesi gibi uygulamaları fırsat görerek ameliyat olmak isteyen hastalar olduğunu görüyoruz. Virüsün yayılma hızını düşürmek adına üzerimizde büyük bir sorumluluk var. Tüm hastaneler, kamu ya da özelde çalışan tüm hekimler, belli bir süre için elektif olarak planlanan estetik ve estetik olmayan cerrahi girişimleri, endoskopi veya diğer invaziv girişimleri en aza indirgeme, erteleme veya iptal etme konusunu mutlaka gözden geçirmelidir. 

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ülkemizin bu küresel krizi en az hasarla atlatması için çok ciddi çaba gösteriyor. Sağlık Bakanlığımızın uyarı ve talimatlarını çok yakından takip etmek gerekiyor, bu konuda da bir hazırlık olduğunu ve çok yakında bir açıklama geleceğini biliyoruz. Avrupa’da birçok ülkede elektif ameliyatlar durduruldu. Amerikan Plastik Cerrahi Derneği, üyelerini uyardı. Biz de Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği olarak toplantılarımızı erteledik ancak, aciliyeti olmayan elektif ameliyatların ertelenmesi konusunda üyelerimizi ve halkımızı uyarmayı da bir görev addediyoruz. Bu dönemi fırsat bilerek ameliyat olmayı planlayan hastalarımıza da ciddi bir uyarı: Her türlü ameliyat, bağışıklık sisteminizi zafiyete uğratabilir, hastane ortamlarında virüse maruz kalabilirsiniz. Lütfen kendinizi ve çevrenizi riske atmayın.

Zamana karşı yarışıyoruz. Hepimiz dikkatli ve sorumlu davranmalı ve bu önerilerin hemen yerine getirilmeye başlanması için önderlik yapmalıyız. Ancak hep birlikte hareket edersek bu küresel salgının üstesinden başarıyla gelebiliriz.

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği