15 Mart 2021

ASKI UYGULMALARI: GERÇEKTEN BU KADAR BASİT Mİ?

İp askı uygulamaları minimal invazif işlem olarak anılır. Bunun sebebi askı iplerini koymak için cerrahi kesi değil minik delikler açılmasıdır. Güzel bir sonuç elde edebilmek için bu iplerin doğru düzlem ve vektörde konulması gerekir.

Ancak, işlem bu kadar basit değildir. Çünkü:
1. Konulan ipin sarkan deriyi yukarı doğru asarken, kulak kenarlarında kıvrımlar ve doku fazlalığı oluşturmadan çekmesi gereklidir ve ihtiyaç olduğunda bu kıvrımların kesilerek çıkartılması şarttır. Bu cerrahi bir işlemdir.

2. İple yüz askılama esnasında daha iyi bir sonuç alınabilmesi için, gerekirse yüze yağ enjeksiyonları veya dolgu uygulamaları yapılması, bazen de çene altı ve yanak bölgesindeki yağ fazlalıklarının alınması gerekebilir. Bu cerrahi bir işlemdir.

3. Bu işlemler sırasında gözkapaklarının da blefaroplasti (gözkapağı estetiği) gibi cerrahi bir işlem ile düzeltilmesi gerekebilir.

4. Eğer işlem sonrasında iplerde bir sorun çıkarsa bunların çıkartılması da cerrahi bir işlem gerektirir.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahlar, aldıkları uzmanlık eğitimi ve usta çırak ilişkisi ile edindikleri plastik cerrahi geleneği ışığında tüm bu uygulamaları birlikte yapabilecek uzmanlardır.

ÖNCE SAĞLIĞINIZ...