16 Kasım 2015

IŞIN KARACA'DAN ŞİDDET MAĞDURU KADINLARA DESTEK

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği, 'Şiddet Mağduru Kadın'lara desteğini sürdürmeye devam ediyor. Derneğin "Yeni Meme, Yeni Beden, Yeni Hayat" sloganıyla katıldığı Vodafone 37. İstanbul Maratonu halk yürüyüşüne sanatçı Işın Karaca da destek verdi.

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında geçen yıl, Avrasya Maratonu’nda meme kanseri sonrası meme onarımına dikkat çekmek için "Yeni Meme Yeni Hayat" diyerek bir yürüyüşü gerçekleştirmişti. Bugünkü maraton sonrası Ortaköy sahilinde toplanan dernek başkan ve temsilcileri burada basın açıklaması yaptı. Vodafone 37. İstanbul Maratonu'na katıldıklarını ifade eden Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Figen Özgür, “Geçen yıl da katıldığımız maratonda 'Yeni Meme, Yeni Hayat' sloganıyla yürümüştük. Bu yıl da 'Yeni Beden, Yeni Hayat' sloganıyla yürüdük. Kadın’a şiddet bizim derneğimizin karşı duyduğu ve yapılmaması gerekenlerin ve kadına şiddet yapanların karşısında olduğumuz bir durum. Tek başına bile bu çok iyiydi” dedi.

Son zamanlarda obezite diye bir durum olduğunu ifade eden Özgür, “Obezite cerrahisi ile biz de uğraşıyoruz. Obezite sonrası kadınların yeni vücutlarıyla hayatlarına devam etmeleri psikolojik açıdan çok önemli. Şiddet çok çeşitli şekillerde olabilir. Bunlardan bir tanesi de psikolojik şiddettir. Bunlara farkındalık çekmek aracılığıyla da yürüdük” şeklinde konuştu.

Erken tanının her kanserde çok önemli olduğuna değinen Özgür, “Her türlü kanserde olduğu gibi meme Kanseri’nde de erken tanı çok önemli. Erken tanı alamayan ve bir şekilde kanser olan kadınların da tedavisi çok önemli. Kanser nedeniyle memesi alınmış bir kadının hayata tutunabilmesi için yeni bir meme edinmesi lazım. Bunu da plastik cerrahlar başarı ile yaparlar. Kilo veren kadının vücudunun daha güzel olması lazım ki yeni vücuduna adapte olsun. Yoksa sarkan derileriyle yaşaması mutsuz edecektir” diye konuştu.

Düzenlenen etkinliğe destek veren sanatçı Işın Karaca, “Hepimizin bazı konularda bilinçlenmesi gerekiyor. Biz bilinçsiz bir topluluk olarak yaşıyoruz. Herşey bittikten sonra niye oldu diye sorgulayan bir toplumuz aslında. Halbuki erken tanının ne kadar önemli olduğunu, bu sadece kanserle alakalı, obezite ile alakalı ve bir sürü hastalık ile alakalı. Ben 10 yılda 47 kilo veren bir kadın olarak yaşadım. Sonunda artık kendim için, kendime çok daha fazla saygı duymam gerektiğini ve kadın olarak çok daha sağlam durmam gerektiği için bu yola çıktım. Biz organizasyonda erken tanı ve hayat kurtarmaya çalışıyoruz. Kurtarılan hayatlarında bir kadının en önemli faktörü aynaya baktığında kendinde gördüğü kadındır. Benim beni beğenmem gerek. Başkasının beni beğenmesi çok önemli değil. Ayna’da baktığım gördüğüm kadına benim sarılmam lazım. İnsanların bilinçlenmesini istiyoruz. Bütün amacımız bu. Kendi kendimize yapacağımız iki dakikalık bir muayene ile acaba doktora gitmem gerekiyor mu sorusu 6 ay sonrasını kurtarabilir” ifadesini kullandı. 

Kaynak

 
ÜYE GİRİŞİ
Şifremi Unuttum
Yeni Üyelik
ETKİNLİK TAKVİMİ
 

Adres:
Tahran Cad. Billur Sokak No: 35 / 3
Kavaklıdere - ANKARA
Tel: +90 (312) 427 22 23
Faks: +90 (312) 427 52 73
e-Posta: sekreter@tpcd.org.tr

Tüm Hakları Saklıdır.
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
©2018

Banka Hesap Numarası
Türkiye İş Bankası Kavaklıdere Şubesi
Hesap Adı: Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Şube Kodu: 4209
IBAN No: TR5800064000001 4209 0764560