12 Mayıs 2015

PLASTİK CERRAHLAR ANKARA'DA ÜST EKSTREMİTE REPLANTASYONLARINI TARTIŞTI

Konusu “Üst Ekstremite Replantasyonları” olan toplantıya oldukça geniş katılım oldu. Ankara’dan Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanısıra Ankara dışından, Konya Selçuk Üniversitesi, İstanbul Gaziosmanpaşa Hastanesi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi klinikleri katıldı.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Uğur Koçer toplantının başkanlığını ve açılış konuşmasını yaptı. İlk konuşmayı toplantının moderatörlüğünü de yapan Op. Dr. Yüksel Kankaya yaptı. Konuşmasında ASKOM kararları,  Ankara ve Bölgesi parmak kopmaları vakalarının demografik analizi ve klinik vakalarının değerlendirilmesini sundu. GATA’den Doç. Dr. Fatih Zor, Replantasyon vakalarında komplikasyonlarının azaltılması ile ilgili yaptığıyı sunuyu, İst-El El cerrahisi ve mikrocerrahi grubu doktorlarından Op. Dr. Fatih Kabakaş’ın replantasyon cerrahisinde teknik ipuçlarını anlattığı sunu izledi. Konya Selçuk Üniversitesinden Op. Dr. Ahmet Akatekin, replantasyon cerrahisinde kemik sabitleme ile ilgili deneyimlerini paylaştıktan sonra,  İst-El El cerrahisi ve mikrocerrahi grubundan Gaziosmanpaşa Hastanesinde çalışan Doç. Dr. Berkan Mersa çoklu parmak kopmaları ile ilgili deneyimlerini anlattı. Toplantının son konuşmasını, Hacettepe Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mert Çalış, pediatrik yaş grubundaki replantasyonlar ile ilgili sunusunu yaptıktan sonra toplantı tartışma bölümüyle son buldu. Toplantı sonunda Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Uğur Koçer ve Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Figen Özgür birlikte konuşmacılara katılım belgelerini ve plaketlerini verdi.

Üst Ekstremite uzuv kopmaları ile ilgili kopan parçanın nasıl ve hangi şartlarda taşınması gerektiğinden, replantasyon cerrahisindeki son teknik gelişmelere kadar tüm konuların tüm detayları ile tartışıldığı toplantı bilimsel olarak oldukça doyurucuydu. Prof. Dr. Uğur Koçer toplantı ile ilgili olarak “Ülkemizde mikrocerrahi teknik deneyimin ve sonuçların dünya standartlarında olduğunu ve oldukça önemli olan üst ekstremite replantasyonlarının tüm yönleri ile tartışıldığı bu toplantının gerek eğitimine devam eden asistanlar gerekse bu konu ile ilgilenen uzmanlar için oldukça faydalı geçtiğini” söyledi.

Uzuv kopması olan hastaların sevki ve tedavisi ile ilgili bilimsel değeri oldukça yüksek olan bu toplantının düzenlenmesinde katkıları olan tüm Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Camiası üyelerini kutlar, benzer toplantıların sayılarının artırılmasını dileriz.

Kaynak: http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa/guncel/tr-plastik-cerrahlar-ankarada-ust-ekstremite-replantasyonlarini-tartisti-1-11-65640.html?fb_action_ids=10153287352302594&fb_action_types=og.shares

 
ÜYE GİRİŞİ
Şifremi Unuttum
Yeni Üyelik
ETKİNLİK TAKVİMİ
 

Adres:
Tahran Cad. Billur Sokak No: 35 / 3
Kavaklıdere - ANKARA
Tel: +90 (312) 427 22 23
Faks: +90 (312) 427 52 73
e-Posta: sekreter@tpcd.org.tr

Tüm Hakları Saklıdır.
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
©2018

Banka Hesap Numarası
Türkiye İş Bankası Kavaklıdere Şubesi
Hesap Adı: Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Şube Kodu: 4209
IBAN No: TR5800064000001 4209 0764560