12 Mayıs 2015

PLASTİK CERRAHLAR 100. YILINDA SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ İÇİN YÜRÜYOR

Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahuekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars'ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti.

Allahüekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı.

Allahuekber dağları, 37 bin şehit verilerek aşıldı ve Sarıkamış kuşatıldı. Sarıkamış kuşatma harekatı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden, 5 Ocak 1915'de sona erdi.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği, bu yılki Kış Sempozyumunu, Sarıkamış Kuşatma hareketinin 100. Yılını anmak amacıyla, Sarıkamış'ta gerçekleştiriyor. Türkiye'nin dört bir yanından gelen yaklaşık 120  Plastik Cerrahın katıldığı sempozyumda bilimsel etkinliklerin yanısıra,şehitlerimiz için de anma töreni de düzenlendi.

PLASTİK CERRAHİ CAMİASI OLARAK SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ 100. YILINDA SAYGI İLE ANIYORUZ...

Kaynak: http://www.medimagazin.com.tr/hekim/meslek-org/tr-plastik-cerrahlar-100-yilinda-sarikamis-sehitleri-icin-yuruyor-2-14-64916.html