04 Ağustos 2015

TPRECD OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği'nin Değerli Üyeleri,

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği yönetim Kurulu olarak son zamanlarda bir taraftan 37. Ulusal kurultayımız için hazırlıklarımız devam ederken bir taraftan da camiamızı ilgilendiren genel bazı konularda tüm üyelerimizin fikrini almak üzere “Olağanüstü Genel Kurul” yapılmasına karar verdik.

Olağanüstü Genel Kurulda konuşulması ve karara bağlanmasını istediğimiz konular şunlardan oluşmakta:

*Dernek logomuz: Bildiğiniz gibi derneğimizin aslında çok güzel bir logosu var. Ancak bu logo yıllar öncesi tasarlandığı için vektörel değil, sadece fotoğraftan oluşuyor. Yani zamanımızın teknolojisine göre uyarlanması gerekmekte. Yıllar içerisinde de ismimize eklenen harfler logo üzerine yerleştirilmiş ve biraz karışıklık oluşmuş.

Vektörel logo hazırlanması işlemi logonun sil-baştan yapılması demek olduğu için acaba bu arada logomuz ile ilgili gereken değişiklikler varsa, yapsak mı diye düşünmekteyiz. Bu arada 50. yılımızda eski logomuzun etrafına zeytin dallarının eklenmesi ile oluşturulan şık bir 50. yıl logomuz var. Aslında bu logo da 50. yılımıza ait ve sadece o yıl kullanılması gereken bir logo ama, görsel olarak hoş olduğu için 4 yıldır zaman zaman kullanılmakta. Diğer taraftan günümüzde logo ile uğraşan uzmanlar logonun çok basit ve net olması gerektiğini, ilk bakışta anlatmak istediğini çağrıştırması gerektiğini, mümkün olduğunca yazı vs içermemesi gerektiğini, yazıların yanına ayrıca yazılabileceğini söylemekteler.

Şimdi bütün bunlardan sonra logo ile ilgili vermemiz gereken karar:

-En eski hali ile yani hitit heykeli ve üzerindekiler aynen kalsın, bu haliyle vektörel olsun.
-En eski hali yani hitit heykeli kalsın ama üzerindeki harfler vs kalksın, bu haliyle vektörel olsun.
-Hitit heykeli ve zeytin dalları eklenmiş haliyle kalsın, bu haliyle vektörel olsun.
-Tamamen yeni bir vektörel logo yapalım.
-Tamamen yeni bir logo ve slogan bulalım.
-Eski hali de olsa slogan ekleyelim.

*Yönetim Kurulu teşkili ve işleyişi ile ilgili değişiklikler: Bildiğiniz gibi Aday önerme kurulunun çıkması ile tüzüğümüzde bazı değişiklikler oldu. Göreve başvuru şeklinde olan yönetim kurulu seçimi biraz muallakta kalıyor. Acaba göreve başvuru kalmalı mı konusunu oylamaya açmak istiyoruz. Yönetim kurulu üye sayısı 9 mu kalmalı, 7 ye düşmeli mi? Gene Yönetim kurulu görevleri üst üste 2-3 dönemden fazla yapılmamalı gibi konuları oylamanıza sunmak isteriz.
​ ​
*Tüzüğümüzde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bilim ve sanatına önemli katkıları olan kişilere “Onursal Üye” unvanı verilebilir şeklinde bir madde yer almaktadır. Amerikan Plastik Cerrahinin değerli üyelerinden biri olan Dr. A. John Persing, Hacettepe Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Dr. Emin Mavili ve Dr. Figen Özgür tarafından ‘onursal üye’ unvanı için önerilmiştir. Dr. A. John Persing, Virginia Üniversitesinde 1988-1992 yılları arasında Kraniyofasyal Cerrahi ve Kafa kaidesi bölümlerinin direktörü olarak çalışmış ve 1992 den bugüne de Yale Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır. Kendisi değerli bir bilim insanı olup, hayat felsefesini herkesin daha iyi bir hayatı hak ettiği üzerine kurmuş ve kendini hastaların yaşam kalitesini arttırmak için rekonstrüktif ve estetik uygulamalar yapmaya adamıştır. Klinik olarak kraniyofasyal deformiteler, vasculer malformasyonlar ile yüz ve vücut bölgesindeki kozmetik girişimler ile ilgilenmektedir. Ayrıca güzel sanatlara da çok düşkün olup resim yapmakla da uğraşan A. John Persing, 200 den fazla kongreye davetli konuşmacı olarak katılmıştır, indeksli dergilerde 140 dan fazla yayını, 70 kitap bölümü yazarlığı vardır ve 40 dan fazla bilimsel derneğin üyesidir. Amerikan Plastik cerrahi Derneğinin geçmiş dönem başkanı olup, o dönemde yılın klinisyeni ödülünü almıştır. Onun sayesinde Hacettepe Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı ile Yale Üniversitesi-Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı arasında Araştırma görevlisi değişim programı başlamış olup, karşılıklı rotasyon yapılmaktadır. Bu nedenlerle Emin Mavili ve Figen Özgür tarafından önerilen Dr. A. John Persing, Derneğimiz yönetim kurulunca onursal üyeliğe uygun bulunmuştur. Ancak tüzüğümüz gereği olarak genel kurulda oylamaya sunulup salt çoğunluğun olumlu oyunu alırsa kendisine kongrede bu unvan verilecektir.

*Son olarak da Onursal üyelik ve belli yaş üstü üyelerin aidat ve Kongre katılım ücretleri ödeme konusundaki çelişkili durumun çözülmesi konusu bulunmaktadır. Tüzüğümüzde Onursal üyeler ve 75 yaşını dolduran üyeler aidat vermek zorunda değildir yazar. Başka bir genel kurul kararı bulunmamaktadır. Ancak 2008 yılında bir yk kararı " Kongrelerimize TPRECD üyesi olmayan plastik cerrahların daha yüksek ücretlerle katılması, 67 yaşın üstündeki üyelerin kayıt ücreti ödememelerine ve bu konuların tartışma gurubundan duyurulmasına", şeklinde alınmıştır. Bu iki karar birbirine biraz ters düşmekte ve karışmaktadır. Buradaki çelişkili durumun düzeltilmesi amaçlanmıştır.

TPRECD Olağanüstü Genel Kurulu, 4 Eylül 2015 Cuma günü günü Saat 13:00'de Ankara'da Dernek merkezinde; çoğunluk sağlanamadığı takdirde 13 Eylül 2015 Pazar günü saat 13:00’de Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Büyük Konferans Salonu’nda çoğunluk şartı aranmaksızın yapılacaktır.

Dernek üyelerimize saygılarımızla duyurulur.
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
Figen Özgür​

 
ÜYE GİRİŞİ
Şifremi Unuttum
Yeni Üyelik
ETKİNLİK TAKVİMİ
 

Adres:
Tahran Cad. Billur Sokak No: 35 / 3
Kavaklıdere - ANKARA
Tel: +90 (312) 427 22 23
Faks: +90 (312) 427 52 73
e-Posta: sekreter@tpcd.org.tr

Tüm Hakları Saklıdır.
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
©2018

Banka Hesap Numarası
Türkiye İş Bankası Kavaklıdere Şubesi
Hesap Adı: Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Şube Kodu: 4209
IBAN No: TR5800064000001 4209 0764560